لیست کامل سیسمونی

  • ۱۳۹۶/۱۱/۱
  • 3348
نمره 0.00 از 0 رای
0 0

خرید سیسمونی یکی از رسوم خانواده های ایرانی برای اولین نوه است که تهیه آن در گذشته به عهده خانواده دختر بوده و امروزه با تغییر شرایط زندگی تهیه سیسمونی را اغلب پدر مادر نوزاد خود بعهده می گیرند.زیرا برایشان لذت بخش ترست که عهده دار مسئولیت های مهمان کوچک شان باشند.
اما نکته مهم این است که خانواده ها بدانند چه نکاتی را قبل و در حین خرید سیسمونی مدنظر داشته باشند تا هم در هزینه ها صرفه جویی کنند و هم بتوانند به مجموعه کامل تری از احتیاجات نوزاد دسترسی داشته باشند.


اول از خود بپرسید:

1- فضایی که در خانه تان به نوزاد اختصاص میدهید چقدر است؟ آیا در حمل و نقل وسایل بزرگ کودک به مشکل بر می خورید؟ مستاجر هستید یا صاحبخانه؟
2- کل بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید چقدر است؟ بر اساس این بودجه نیازها را الویت بندی کنید.
3- تولد نوزادتان چه فصلی از سال است؟ چه لباسها و چه نوع وسایلی برای چه فصلی مناسب ترند؟  
4- جنسیت فرزندتان چیست؟ و متناسب با اون لباسها و ترکیب رنگی را انتخاب کنید.
5- آیا در اطراف شما خانواده و آشنایانی هستند که بتوانید از وسایل کودکشان که اکنون به دلیل رشد کودکشان، دوره محدودی مورد استفاده بوده و اکنون کاربردی برایشان ندارد استفاده کنید؟

بعد از بررسی ها حال می توانید جستجو برای تهیه لیست مناسب شرایط خودتان را آماده کنید.
بهتر است که یک دسته بندی بر اساس الویت های خودتان داشته باشید تا کار شما راحتتر شود:
1- لباس
2- لوازم بهداشتی و مراقبتی
3- اسباب‌بازی‌ها
4- کالسکه و کریر
5- تخت و کمد

البسه نوزاد:

این روزها دیگر مادران نگران اینکه با آمدن فرزندشان سرشان شلوغ باشد هم نیستند. چون با خرید آنلاین نیازی به بیرون رفتن هم نیست.پس در خرید تعداد لباس عجله نکنید. سایز لباس بچه از سایز صفر که مخصوص نوزاد از بدو تولد تا یک ماهه است، شروع می‌شود. زیرپوش‌ها کاربردی‌ترین لباس برای بچه‌ها هستند. اول به خاطر این‌که پهلوی بچه‌ها را می‌پوشاند و سرما نمی‌خورند. دوم به خاطر این‌که راحت می‌توان آن‌ها را پوشاند و درآورد. سرهمی‌های جوراب دار فقط برای یک ماه اول به درد می‌خورند. چون بچه‌ها زیاد تکان می‌خورند و دست و پای آن‌ها را می‌گیرد.فراموش نکنید لباس‌های نخی بخرید.کلاه نرم، پیشبند نرم، جوراب و دستکش نوزادی، از اقلام دیگر هستند. در خرید لباسها، فصل تولد نوزاد حتما مدنظرتان باشد.

لوازم بهداشتی و مراقبتی کودک:

شیشه شیر ‌های سبک با طراحی ارگونومی انتخاب کنید. شیشه‌های نامرغوب پلاستیکی دارای BPA هستند که برای کودکان مضرند. بعضی نوزادان هم به سرشیشه های لاتکس حساسیت نشان می‌دهند. بهتر است شیشه‌های پلی‌پروپیلن با سرشیشه های سیلیکونی را انتخاب کنید. برس شیشه شوی، پستانک (ممکن است بعضی بچه ها دوست نداشته باشند. )، ساک وسایل کودک و نوزاد با جای زیاد، پتوی نوزاد، شیردوش و وسایل بهداشتی شامل شیردوش، پوشک سایز کوچک، شامپو مخصوص، روغن بچه، دستمال مرطوب، پماد سوختگی، پودر بچه، لیف و اسفنج حمام، ناخن‌گیر کودک و حوله کودک را در لیست خرید سیسمونی فراموش نکنید.

 اسباب بازی:

آویز تخت، تشک بازی، دندان‌گیر و عروسک‌های رنگی کوچک و قابل شستشو (به‌خصوص از نوع آویز) اسباب‌بازی‌های مناسب و کاربردی برای نوزادان هستند.اسباب بازی بهتر است متناسب با کارکرد آن برای سن مشخص تهیه شود. جنس آن مرغوب و ساخته شده از متریال مجاز برای کودک باشد. رنگهای شاد برای کودک جذابیت بیشتر دارد. کتاب ها نیز که امروزه از جنس پلاستیکی قابل استفاده برای کودک است گزینه مناسب برای آشنایی کودک با مطالعه هستند.

وسایل حمل نوزاد:

 کالسکه با چرخ‌های قابلیت چرخش 360 درجه مناسب ترند، کمربند ایمنی و سایبان قابل تنظیم هم مهم هستند. بهتر است کالسکه‌ای بخرید که از بدو تولد تا حداقل 3 سالگی قابل استفاده باشد.
کریر از وسایل حمل در ماشین یا جاهایی که نمی‌توانید کالسکه حمل کنید مورد استفاده هستند اما به دلیل وزن اغلب 3 کیلویی آن که به وزن نوزاد هم اضافه میشود عملا در الویت نیست و زیاد استفاده نمی شود.. سعی کنید کریر را از دوستان و آشنایانتان بگیرید.
آغوشی از وسایلی ست که کم جا و با کارایی بالاست که جزو وسایل محبوب مادرها و پدرها محسوب می‌شود.
صندلی خودرو کودک : اگر با ماشین شخصی رفت و آمد می‌کنید باید بدانید استفاده از صندلی کودک در خودرو احتمالا به‌زودی از طرف راهنمایی رانندگی اجباری می‌شود. استفاده از صندلی خودرو برای حفظ امنیت کودکان واقعا مهم است. بهتر است این صندلی را از ابتدا بخرید تا بچه‌ها به آن عادت کنند. البته می‌توانید صندلی خودرو کودک را از دیگران قرض بگیرید.

سرویس چوب و رختخواب کودک:

تهیه سرویس چوب جزو قسمتهای پرهزینه است که برای خرید آن در درجه اول به این توجه کنید که برای کودک تا 2 سال اول خیلی کاربردی نیست.اگر داخل اتاق کمد دیواری هست بهتر است هزینه اضافه نکنید و فضا را شلوغ نکنید.اندازه تختی که خریداری میکنید خیلی کوچک نباشد چون کودک در حال رشد است. اگر تخت نوزاد نوجوان تهیه میکنید حتما به مرغوب بودن جنس کالا توجه کنید چوب مورد استفاده در سرويس خواب کودک بهتر است مقاوم و ضد‌خش باشد. چون شما برای یه بازه سنی در استفاده از تخت برنامه ریزی کردید  پس باعث از بین رفتن هزینه تان نشوید.
رختخواب‌های مخملی زیبا هستند ولی باعث عرق کردن بچه‌ها می‌شوند. پتوهای پرزدار هم آن‌ها را اذیت می‌کند. بالشت کودک نباید زیادی نرم باشد طوری که سرش در آن فرو برود و نتواند تنفس کند.


در کل خرید سیسمونی یه فرمول ثابتی ندارد و هر پدر و مادر هوشمندی بسته به شرایط زندگی خود باید بتوانند برای تهیه ملزومات برنامه ریزی و لیست خودشان را آماده می کنند.

به اشتراک بگذارید

گزارش